בלוג

גידול ציקלידים

  |   טיפים לרכישה   |   No comment

ציקלידים (Cichlidae) הם משפחת דגי מים מתוקים מסדרת הדקראים. ישנם למעלה מ-1,300 מינים שונים של ציקלידים המתוארים באופן מדעי, לפיכך מדובר במשפחת הדגים הגדולה ביותר, דגים אלה גם חביבים בקרב מגדלי הדגים בגלל הצבעוניות שלהם, הם גם תזזיתיים ולרוב אינם יקרים.

עם זאת, כדי לגדל בהצלחה דגים ממשפחת הציקלידים חשוב להתייעץ עם חברה המתמחה בהקמת, עיצוב ותחזוקת אקווריומים שמציעה בין שירותיה גם מכירת דגי מים מתוקים ומלוחים.

cichlid_fish

חכמים, תוקפניים וטריטוריאליים

דגים ממשפחת הציקלידים נחשבים לחכמים אך קיימת תפיסה רווחת בקרב מגדלים כי הם טורפים, למרות שבטבע רובם צמחוניים. למעשה, רוב זני הציקלידים הם תוקפניים מאחר והם טריטוריאליים, לכן הם עשויים להרוג דגים אחרים מאחר והם זקוקים לשטח מחייה נרחב והם עשויים לראות באקווריום הביתי כנחלתם הבלעדית. הציקלידים נחשבים לחכמים במיוחד בהשוואה לדגים אחרים, הם בעלי אישיות ייחודית, מסוגלים לרוב לזהות את המגדל, וכאמור רוב הזנים צבעוניים וססגוניים, לכן רבים רוכשים אותם לאקווריום הבית או לאקווריומים לצרכי אסתטיקה.

שלוש קבוצות עיקריות

נהוג לחלק את הציקלידים לשלוש קבוצות עיקריות, עם זאת ראוי לציין כי ישנן יותר קבוצות בקרב משפחת דגים גדולה זו. שלוש הקבוצות העיקריות והגדולות ביותר הן:

  • ציקלידים אפריקאים - ציקלידים אפריקאים גדלים באגמים עם מים מתוקים ברחבי היבשת השחורה, בין השאר באגם מלאווי הידוע.
    דגים אלה נחשבים לתוקפניים ולאגרסיביים, לכן חשוב לתכנן אקווריום גדול עם מקומות מסתור רבים, לרבות מסלעה גדולה, גזעי עץ חלולים, צמחייה וכדומה.
  • ציקלידים אמריקאים - דגים אלה גדלים לאורך כל יבשת אמריקה, הם גדולים יחסית לזנים אחרים, נחשבים לתוקפניים והם זקוקים למרחב מחייה גדול לכן יש להקצות עבורם שטח מספיק בגודלו אחרת הם עשויים להיות אגרסיביים ולהרוג דגים אחרים, כולל בני מינם.
  • ציקלידים ננסיים - ציקלידים ננסיים מאופיינים לרוב במראה יפהפה ובצבעים ססגוניים, הם מיובאים ממקומות שונים ברחבי העולם, לרוב יצמחו עד לגודל של 12 ס"מ.
    מינים אלה נחשבים לרגועים ביותר בין זני הציקלידים אך הם זקוקים מרחב מחייה גדול ולמקומות מסתור רבים באקווריום אחרת הם עשויים להפוך לאגרסיביים במיוחד.

תכנון והקמת אקווריום לדגים ציקלידים

ציקלידים ידועים בססגוניות הרבה שלהם לכן הם פופולריים ואהובים. עם זאת, יש לתכנן אקווריום מתאים עבורם אחרת הם הופכים לאגרסיביים, לכן חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום גידול דגים והקמת אקווריומים.
לכל סוג של דגים ציקלידים יש להתאים סביבת מגורים שונה, כך לדוגמה לא מומלץ לערבב זנים אפריקאים עם זנים אחרים, יש לבחור בזני ציקלידים מאותו אגם באפריקה, אחת ההמלצות היא להקים אקווריום מלאווי עם מסלעות והרבה מקומות מסתור.
גידול ציקלידים אמריקאים מחייב אקווריום גדול במיוחד עם מסלעה גדולה ועמידה, אחרת הדגים הגדולים עשויים לשבור את המסלעה ולגרום לנזק לדפנות האקווריום.
כמו כן, ציקלידים אמריקאים רבים הם טורפים ויש להזין אותם במזון בשרי, הם יחסית גורמים לפסולת רבה לכן חשוב להתקין מערכת סינון יעילה בנפח של לפחות פי 4 מנפח האקווריום.

ציקלידים
אין תגובות

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.

שינוי גודל גופנים