בלוג

קניית אקווריום – מה צריך לדעת ועל מה צריך לקחת בחשבון

  |   טיפים לרכישה   |   No comment

הילד רוצה כלב ואתם דווקא מעדיפים אקווריום, כי "זה פחות עבודה"? תמיד חלמתם על אקווריום צבעוני עם דגים אקזוטיים? לפני קניית אקווריום, ציוד ודגים, יש כמה טיפים שיעזרו לכם לגלות את עולם טיפוח האקווריום, לא כברירת מחדל, אלא כתחביב מופלא, גם אם תובעני, בפני עצמו.

תחביב טיפוח האקווריומים וגידול דגי הנוי הנו תחום פופולרי ואף יוקרתי הדורש ידע רב השקעה לא מבוטלת ולעתים גם השקעה כספית נכבדת. את כל אלה יש לקחת בחשבון בעת קניית אקווריום. מעלות הציוד הקבוע והמתכלה, עבור בעלות הדגים עצמם (שיכול להגיע אף למאות שקלים לדג בודד) וכלה בעלויות נלוות, כגון חיזוקים (לאקווריומים כבדים), מים וחשמל.

fish-3

יש להבין כי האקווריומים המרהיבים המוצגים בטלוויזיה ובאינטרנט זוכים לחשיפה לה הם זוכים בדיוק מפני שהם יוצאי דופן ומחירם יכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. לרוב, בעת רכישה של אקווריום ביתי, ובייחוד כאשר מדובר באקווריום ראשון, נצטרך להסתפק במשהו הרבה יותר קטן, צנוע וקל לתחזוקה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שלא כל מי שמוכר דגים וציוד גם מבין בנושא מספיק כדי לייעץ. כדי לתחזק אקווריום דגים, תצטרכו ללמוד הרבה בכוחות עצמכם. הבשורות הטובות הן שכיום יותר מאי פעם, המידע בנושא רב וקל להשגה.

לפני הכול - שמירה על רווחתם של הדגים!

אקווריום דגים יכול להיות פריט עיצובי מדהים, שמכניס לחדר הרבה צבע, חיים ואווירה. יחד עם זאת, דגים אינם דקורציה. הם לא אמורים לחיות בבקבוק, בגלילי זכוכית צרים ואפילו לא בצנצנות קטנות. כמו כן, כמו כל בעל חיים אחר, מרבית הדגים הנמכרים כדגי אקווריום לא אמורים לחיות לבדם.

גידול דגים באקווריום דורש שמירה על איזון מלאכותי המאפשר את חייהם ואת שגשוגם. מבחינה זאת, גידול דגים באקווריום קטן מורכבת אף יותר מאשר באקווריום גדול, שכן השינויים בו נוטים להיות קיצוניים ומרווח הטעות האפשרי קטן. לכן, כאשר אנו מדברים על קניית אקווריום, אנו מדברים על מכל רציני (גם אם קטן).

רכישה אקווריום בפעם הראשונה

רבים מן הדגים היפים המופיעים בסרטים וברשת הם דגי מים מלוחים. יחד עם זאת, תחזוקה של אקווריום מים מלוחים מורכבת לאין ערוך מתחזוקה של אקווריום מים מתוקים.

יש שפע של דגים יפהפיים המתאימים לגידול במים מתוקים, ולכן מומלץ לפחות להתחיל באופן זה. יש לציין כי לא מדובר ב"פשרה" חובבי דגים מקצועיים רבים בוחרים לגדל דגי מים מתוקים בלבד מבחירה מודעת.

דגי מים מתוקים ניתן לגדל באקווריומים בשלל גדלים וצורות. כך שהבחירה הראשונה שיש לבצע היא לגבי גודל האקווריום וצורתו. ישנם אקווריומים צרים וגבוהים, רחבים ונמוכים, בעלי חזית עגולה ושטוחה ועוד.

אקווריומים נמדדים בליטרים, כאשר הנוסחה לפיה עובדים רבים היא ליטר מים לסנטימטר דג. אף על פי שזו לא בדיוק נוסחה מתמטית, היא אכן מבהירה שיש מספר סביר של דגים אותם ניתן לגדל באקווריום. נוסחה זו לוקחת בחשבון לא רק את המקום אותו הדגים תופסים, אלא גם את החמצן אותו הם צורכים, החומרים הביולוגיים שהם צורכים ומייצרים ועוד.

נקודה נוספת אליה יש לתת את הדעת היא האם תהיה באקווריום צמחיה אמתית ואיזה סוג קרקע ירפד את הקרקעית. ככל שיש יותר חומרים אורגניים במים, כך הטיפול שנדרש כדי לשמור על איזון המערכת יותר מורכב. הדרך הפשוטה ביותר היא להתחיל עם אקווריום המצויד בקרקעית חצץ וסלעים ואולי צמחיה מלאכותית.

קניית ציוד לאקווריום

לאחר בחירת האקווריום צריך לבחור גם את הציוד הנלווה. למרבה הצער, לא ניתן להתחיל להקים אקווריום שתומך ברווחת הדגים, ללא הציוד ולהשלימו בהמשך. כמו כן, איכות הציוד הנלווה חשובה לא פחות ואולי אף יותר מן האקווריום מבחינת השקעה. זהו לא מקום לפשרות.

יש לבחור פילטר איכותי, בעל תפוקה שתתאים לגודלו של האקווריום. מגודל אקווריום מסוים, עדיף ללכת על פילטר חיצוני. כמו כן, יש להקפיד לרכוש מערכת חמצן שתדאג להוסיף חמצן למים, מפני שפעמים רבות לא די בחמצן אשר נכנס מפני המים, מה גם שמרבית הפתח העליון חסום על ידי מערכת התאורה.

גם מערכת התאורה חשובה, שכן מערכת לא איכותית ולא יציבה יכולה להשפיע מאוד על בריאותם של הדגים, ואף לעודד התפתחות של אצות שונות שיכולות לפגוע באיכות המים ובמראה האסתטי של האקווריום.

לימי החורף (גם אם הוא לא קר ביוחד), יש לקנות גוף חימום עם תרמוסטט, או מדחום שיוכל לעזור לכם להבין האם הדגים שלכם קופאים, או "מתבשלים" במים. באופן כללי, מומלץ לשמור על המים בטמפרטורת החדר - 25 - 26 מעלות.

בחירת סוגי הדגים

באקווריומים ראשונים, מומלץ ללכת על סוגי דגים נפוצים ועמידים, כגון גופים, מולים, פלטים וציקלידים. כמו כן, מומלץ לרכוש דגי ניקוי, שגם עוזרים לשמור על ניקיון האקווריום ועל איכות המים, גם עמידים למדי וגם יכולים להיות יפהפיים ומספקים מאוד לצפייה.

כך למשל, דגי הקורידורס יכולים להגיע עם שלל דוגמאות יפות, והם אף ממצמצים בעיניהם, מה שמעניק להם לא מעט אישיות.

חנויות דגים רבות אוהבות למכור ללקוחות לא מנוסים מה שנקרא "דגי פיצוחים", כגון נאונים ודגי זהב. דגים אלה יפים מאוד למראה וקשורים מאוד לתפיסה של אנשים את האקווריום מהסרטים, אך קשה לגדל אותם והם נוטים למות בכמויות, מה ששולח את הצרכן המסכן, פעם אחר פעם לקנות דגים חדשים.

כמו כן, בחנויות רבות הדגים הללו מתרבים זה עם זה, במצע גנטי מוגבל, סובלים ממחלות ומגיעים עם עיוותים גנטיים שונים, שרק מגדלים יותר מנוסים יודעים לזהות. לכן כדאי לבחור את הדגים בקפידה ולהימנע מסוגים שנוטים למות בקלות.

הדרך הפשוטה והקלה ליהנות מאקווריום מטופח ומושלם

מרגישים שתחזוקת האקווריום מורכבת לכם ולא בא לכם להסתפק באחד פשוט? ובכן, אם תהיו מוכנים להשקיע השקעה כספית נוספת, ישנם עסקים המתמחים בבנייה ובתחזוקה של אקווריומים, המעסיקות מומחים בדיוק למטרה זו.

כך, תוכלו לשכור את שירותיה של חברה מסוג זה ולהזמין מומחה שידאג לתחזוקה שוטפת של האקווריום והדגים עבורכם, וכל שיישאר לכם הוא ליהנות מן התוצאות המרהיבות.

פתרון זה אהוד במיוחד על בתי עסק, בהם יש אקווריומים גדולים ומיוחדים ולא ניתן לצפות מן העובדים שיהיו אחראים על הטיפול בהם.

בשורה התחתונה

לסיכומו של עניין, גידול דגים באקווריום הוא תחביב מרתק ומספק, הצופן בחובו ידע רב ודקויות ומדע שלם. ניתן לעסוק בו בכל רמה, מאקווריומים פשוטים הדורשים השקעה מינימלית ועד אקווריומים מורכבים ביותר שדורשים תחזוקה כמעט יום-יומית. מה שתבחרו, הכי חשוב שתזכרו שהדבר הכי חשוב, הוא ליהנות!

clownfish
אין תגובות

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.

שינוי גודל גופנים