בלוג

תחזוקת אקווריום

  |   טיפים לרכישה   |   No comment

תחזוקת אקווריום הינו תחום נרחב ועצום המשתנה ומתחשב בהתאם לאין ספור פרמטרים. קניית אקווריום היא אולי עסק יקר, אבל תחזוקה לא נכונה יכולה לעלות הרבה יותר.
אם כך, כיצד תתחזקו את האקווריום שלכם ותפיקו את מרב ההנאה מן התחביב הנפלא?
להלן מספר טיפים ועצות:

תחזוקה נכונה של אקווריום

לפני הכול, תחזוקה נכונה של אקווריום מצריכה גישה מסוימת והבנה של מהו, בעצם, וכנגזרת מכך את הסיבה למורכבותו. האקווריום מדמה ביוטופ – סביבה אקולוגית קטנה עם מגוון בעלי חיים וצמחים ייחודיים. בטבע, ביוטופים מתקיימים בכוח הטבע והוא השומר על איזונם.
באקווריום, אחריות זו מוטלת על בעליו. האחריות לניהול הסביבה האקולוגית של הדגים מורכב, אך הוא אחת הסיבות העיקריות לכך שהעיסוק בתחום כה מרתק ומספק.

fish-2

התאמת זני הדגים ובעלי החיים

אחד מן האלמנטים החשובים הראשונים בטיפוח אקווריום הוא השמירה על איזון בין הזנים של בעלי החיים שבו. הצבה של זנים שאינם מסתדרים זה עם זה, מתחרים זה בזה, או אף ניזונים האחד מן השני, היא מתכון להפרת האיזון הביולוגי ולהרס המערכת.
במסגרת זו, חשוב לציין כי חשוב גם לרענן מדי פעם את המאגר הגנטי באקווריום בו יכולים בעלי החיים להתרבות.
שאם לא כן, במרוצת מספר מחזורים, ההזדווגות החוזרת באותו המאגר עלולה להביא להשרצתם של דגים מעוותים.

הזנת הדגים

לזנים שונים של דגים יש סוגים שונים של אוכל וחשוב להקפיד להזין אותם באוכל המתאים עבורם. ברמה הכי פשוטה – ישנם דגים ובעלי חיים שהם צמודי קרקעית, בעוד דגים אחרים נעים בחלקו העליון של האקווריום.
בעלי החיים שעל הקרקעית עלולים שלא לזכות למספיק אוכל כדי לשגשג, כאשר האוכל צף, בעוד שדגים שאינם נוהגים לאכול מן הקרקעית עלולים לסבול מרעב, אם האוכל העיקרי שיעמוד לרשותם יצלול הישר למטה.

למותר לציין שאין להאכיל דגי אקווריום בסוגי אוכל שלא מתאימים להם. דגים רבים יאכלו הכול – אפילו את הצרכים שלהם עצמם, או את צאצאיהם. זה עדיין לא אומר שזה טוב להם. לכן, חשוב להקפיד ולתת להם אוכל איכותי ומתאים.​

כמו כן, חשוב שלא להאכיל אותם יותר מדי ולא פחות מדי. הסכנה בהאכלת יתר אינה רק בכך שהדגים יאכלו יתר על המידה, יחלו וימותו, אלא מפני שהאוכל מתפרק במים, בסופו של דבר, ואם הוא אינו נאכל, הוא עלול להגביר את החומציות שלהם, לעודד התפתחות חיידקים ואצות, להירקב ועוד. מצד שני, מעט מדי אוכל, עלול להוביל לתחרות רבה ואלימה ולכך שדגים שאינם חזקים דיו יותקפו ואף ימותו.

במסגרת התקיפות של הדגים זה את זה, הם עלולים להשאיר האחד את השני פצועים ולא אסתטיים. כך, גם מבחינה זו, הדבר סותר את המטרה. לאחר מעט ניסוי וטעייה תוכלו למצוא את כמות האוכל המתאימה.

שמירה על תנאי מחייה באקווריום

תחזוקת אקווריום היא הרבה יותר מאשר רכישת דגים והאכלתם. על מנת לאפשר את תנאי המחייה שלהם ואת שגשוגם (כי זאת חכמה קטנה מאוד לקנות דגים, להרוג אותם ואז לרוץ לקנות חדשים), יש להשקיע בפילטר שמתאים לנפח האקווריום ושיוכל לשמור הן על ניקיון המים והן על רמות הבקטריות החיוניות לדגים.

כמו כן, חובה לשמור על טמפרטורה מתאימה של המים, כאשר לסוגים שונים של דגים יש טמפרטורה שונה המתאימה להם. חשוב להקפיד להתאים את פעולתו של גוף החימום לטמפרטורה בחוץ המשפיעה על טמפרטורת המים.

עוד יש להקפיד שמי האקווריום יכילו ריכוז מספיק של חמצן. לשם כך, לא די לסמוך על כך שהמכל אינו אטום ושפני המים באים במגע אם אוויר החדר בו הוא נמצא. ככל שמכל האקווריום גדול יותר, עמוק יותר וגודל פתחו צר יותר, כך גוברת חשיבותה של התקנת מערכת אוויר, שתזרים חמצן 24/7 אל תוך המים.

ניקוי אקווריומים

כבכל מערכת אקולוגית טבעית, גם באקווריום מתפתחים גורמים אורגניים רצויים ולא רצויים, כאחד. לצד הדגים, יכולים לשגשג באקווריום סוגים שונים של אצות, טפילים, חיידקים מזיקים, מחלות ועוד. מכיוון שהאקווריום מתפקד במערכת אקולוגית סגורה כמעט לחלוטין, יש להקפיד לשמור על האיזון שלה ועל ניקיונה באופן מלאכותי. לשם כך יש להקפיד ולנקות את האקווריום באופן סדיר, לפחות פעם בשבוע-שבועיים.

כמו כן, לא מזיק להחזיק דגים נקאים ו/או בעלי חיים אחרים שניזונים מאצות ומלכלוכים ושומרים על ניקיון המים, גם במקומות בהם קשה להגיע לבד. בנוסף, יש להקפיד ולפנות גופות של דגים וחיות אחרות שמתו, כדי שבעלי החיים האחרים לא יאכלו אותם וייחלו, וכן כדי שגופותיהם לא יפגעו באיכות המים.

אם תקפידו על תחזוקת אקווריום באופן סדיר, בטוח שתיהנו ממנו לאורך שנים רבות!

אין תגובות

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.

שינוי גודל גופנים